Faculty and Staff

Administration

Levine, Abby

Abby Levine

Principal
DAVIS,ARIELA

Ariela Davis

Director of Judaic Studies
Generic Profile

Julie Murden

Early Childhood & Admissions Coordinator
PEEPLES,NANCY

Nancy Peeples

General Studies Coordinator

Office Staff

Generic Profile

Karen Bargesser

Front Desk Receptionist
BELGER,JESSICA

Jessica Belger

Office Manager
BENNETT, JESSICA

Jessica Bennett

Business and Facility Manager
FOX,LIBBY

Libby Fox

Development Coordinator
NETANEL,SHLOMI

Shlomi Netanel

Mashgiach Ruchani
Generic Profile

Pam Stein

Lion's Den After School Front Desk

Early Childhood Faculty

Generic Profile
RYBA,ANN

Ann Ryba

Tiny Tots
Generic Profile

Josephine Routh

Kindergarten General Studies
DEBROW,ALLI

Alli Debrow

Early Childhood & Kindergarten Judaic Studies & Hebrew

Lower School Faculty

EISENHART,JENNIFER

Jennifer Eisenhart

1st Grade General Studies
BROWDY,TSIVIA

Tsivia Browdy

1st & 2nd Grade Judaic Studies & Hebrew
MOFFET,MADELEINE

Madeleine Moffet

2nd Grade General Studies
CHEATHAM,MARGARET

Margaret Cheatham

3rd Grade General Studies
MAKHANIAN,SHIRLEY

Shirley Makhanian

3RD & 4TH GRADE JUDAIC STUDIES & Hebrew
SHEPARD,TIFFANY

Tiffany Shephard

4TH GRADE GENERAL STUDIES

Middle School Faculty

00140

Fiorella Brittingham

Middle School Spanish
BROWN,DANA

Dana Brown

Middle School Math
Michael Davies

Rabbi Michael Davies

Middle School Judaic Studies
rabbi davis

Rabbi Moshe Davis

Middle School Judaic Studies
MAKHANIAN,YANIV

Yaniv Makhanian

Middle School Judaic Studies & Hebrew
MCCALLUM,CLIFTON

Clifton McCallum

Middle School English
NETANEL,RIKI

Riki Netanel

Middle School Judaic Studies & Hebrew
PEEPLES,NANCY

Nancy Peeples

Middle School Social Studies
RAGLAND,DOMINIQUE

Dominique Ragland

STEAM COORDINATOR & Middle School SCIENCE
ROSENBAUM,ADAM

Rabbi Adam Rosenbaum

Middle School Judaic Studies

Special Areas Faculty

BARE,CANDACE

Candace Bare

PE & Technology
SaraChesley

Sarah Chesley, LMFT

CJF GUIDANCE COUNSELOR
STEINBERGER,ROBIN

Robin Steinberger

Student Support

Lunch Program Staff

BLUE,ANITA

Anita Blue

Lunch Program Coordinator
GREEN, IVA

Iva Green

Lunch Staff

Board Members

Officers

Marcie Rosenberg, Chair
Katie Bielsky, Vice Chair
Gary Allen, Financial Secretary
Alan Isaacson, Treasurer
Susan Kaufman, Recording Secretary
Ellen Nadler, Corresponding Secretary

Deborah Ellison, Immediate Past Chair

Members at Large

Ann Baker

Carolyn Berlin
Michael Berry
Missee Fox
Mindy Hawkins
Ashley Kirshtein
Diana Manaker
Paul Saltzman
Amy Salzhauer

Rabbinic Representatives

Rabbi Setphanie Alexander, KKBE
Rabbi Michael Davies, Dor Tikvah
Rabbi Moshe Davis, BSBI
Rabbi Yossi Refson, Chabad

Rabbi Adam Rosenbaum, Emanu-El

Honorary Lifetime Board Members

David Cohen
Linda Cohen
Fay Novit Grabin
Louis Kirshtein
Nathan Rephan
Anita Zucker